Коротко про автора
Цей блог Українця та буковинця Михайла Павлюка, який ділиться своїми думками про суспільно-політичні події в Україні та Буковині, а також роздумами на особисті (приватні) теми.
Кандидат політичних наук, викладач кафедри міжнародних відносин Факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету. Євроатлантист. Активіст. Оптиміст.
середа, 18 січня 2012 р.
Про дошкільну освіту у буковинському селі. Продовження.
На початку жовтня 2011 р. я вже писав про складну ситуацію з вивченням української мови у дошкільних навчальних закладах ряду сіл, зокрема, Колінківців — m-pavliuk.vkursi.com/2733.html
Відповідні депутатські звернення тоді я надіслав до головного управління освіти та науки ОДА та профільної постійної комісії Чернівецької обради. З того часу відбулося ряд змін.
1. Я отримав відповідь від управління освіти ОДА № 01-23/2427. Попри завіряння, що у нас із вивчення української мови дітей-дошкільнят усе добре (за даними управління – 51 дитина п'ятирічного віку. Хоча дитина могла б вивчати мову, навіть паралельно ще одну і раніше), мою увагу привернуло нерозуміння ситуації чиновниками щодо яких власне дітей іде мова. Ті діти, які ходять до дошкільної установи (а це 100 дітей з 350, які зареєстровані у селі), дійсно 100 % охоплені якісною підготовкою до навчання у школі. Ну, не будемо сумніватися. Але ж мова ішла якраз про решту дітей, яка не має змоги ходити до дитсадка (бо єдиний садок перегружений, а інший не збудований) та при вступі до школи (українська мова навчання) має нові проблеми, які держава б могла спробувати усунути чи хоча б мінімізувати. Ось у чому і був зміст мого звернення. І як тут не похвалити за сарказм, коли у листі сказано «що у школі для 1-4 класу передбачено 0, 5 години для вивчення українознавства». А час перед вступом до школи? А чому час дошкільнят не використати більш раціонально, навіть коли на це є звернення батьків? Відповідь оцінюю негативно.
2. Відбулося засідання постійної комісії з питань освіти, науки, культури, спорту, молодіжної політики, де я мав змогу виступити, відбулася невелика дискусія й одноголосно було ухвалено висновок комісії від 17.11.2011 № 4/12, де було рекомендовано підтримати моє звернення, вивчити цю ситуацію та вжити заходів щодо належного отримання освіти українською мовою у румуномовних районах. Висновок оцінюю позитивно.
3. Чернівецька обласна рада отримала відповідь від Головного управління освіти та науки ОДА від 15.12.2011 № 01-23/3021, де сказано, «що на виконання пункту 2 висновку комісії начальникам управлінь освіти Глибоцької, Сторожинецької, Герцаївської та Новоселицької РДА надіслано листи, якими рекомендовано передбачити в орієнтованому тижневому розподілі занять у дошкільних навчальних установах з румунською мовою навчання проведення занять державною мовою». Фактично, це зовсім інша відповідь та тим більше, по суті питання. ча, треба думати і про тих дітей, які не мають можливості бути записаними до дитсадка і з радістю ходили б на факультативи до приміщення школи чи іншого закладу. Там також сказано, що спеціально розроблена (!!!) Методичка для навчання дітей української мови у румуномовних дошкільних установах а також те, що Головне управління постійно тримає це питання на контролі. Відповідь оцінюю позитивно.
Що ж, попередні висновки мої такі. Я спробував привернути увагу влади та суспільства до проблеми. Тому що серед іншого – варто реагувати на потенційні проблеми, які даються взнаки через ряд кроків. І стосуються вони не тільки незнання чи нерозуміння мови, але й задоволення інших амбіцій дітей. Я також переконався, що одна справа депутатське звернення, а зовсім інша – висновок (рішення) постійної комісії. Відповідно, якість та зміст відповіді об'єктів звернення теж інша.А на завершення, якщо вірити, що це питання на контролі у представників влади, то можна було б провести розширене слухання уже нашої депутатської комісії з правових питань, міжетнічних відносин, транскордонного співробітництва та антикорупційної діяльності, наприклад, весною 2012 р. щодо вивчення української мови в румуномовних освітніх закладах (у т.ч. дошкільних) на Герцаївщині. Відповідні проекти пропозицій почну готувати наступного тижня.
Що ж до цього питання, то проситиму, щоб освітянська депутатська комісія регулярно заслуховувала питання про виконання її ж висновку та обіцянок з боку місцевої влади.
http://m-pavliuk.vkursi.com/3052.html
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар